TR EN

Yönetici / 2018-06-26

Güvenlik Kamera Sistemi Kurulumu Hakkında Genel Bilgiler

Kamera Sistemleri kurulumları hakkında her gün onlarca telefon görüşmesi yapıp, onlarca teklif gönderip, haftanın 6 günü montaj ve arıza onarımı yapan bir firma olarak; bizlere gelen ve en çok karşılaştığımız sorulara ile ilgili bir yazı yazmak istedik.

4 Adet Kameralı Güvenlik Sistemi Kurdurmak İstiyoruz, Ne Tür Kamera Seçmeliyiz? 4 Kameralı Bir Sistemin Bize Maliyeti Yaklaşık Ne Kadar Tutar?

Bizim Önerimiz; apartmanlara/Binalara/Müstakil Ev ve Bahçelere takılacak kameralar piyasada en çok kullanılan, görüntü kalitesine göre fiyatı en uygun olan, AHD kameralar olmalıdır. AHD Kameralar koaksiyel kablo üzerinden görüntü veren yüksek çözünürlüklü kameralardır. 720p ve 1080p olarak iki çeşidi vardır. İhtiyaca göre ikisi de tercih edilebilir. Apartman için kullanılacak olan kameranın lensi insan gözüne en yakın açı olan 3.66mm-4mm lens özellikli olmalıdır. Kamera Bullet olmalı kesinlikle metal kasa olmalıdır. Plastik kasa ve IR Led’li olanlar piyasadaki en uygun fiyatlı AHD kameralardır. Üreticilerin maliyetleri kısmak istemesinden dolayı plastik kasa kameralar da üretmeye başlamışlardır. Yalnız bunu büyük markalar kesinlikle yapmamaktadır.

Kameraların neredeyse hepsi gece görüşlüdür. Fakat gece görüş kalitesi de kameralar arasında çok fark eder. Genellikle IR Led’li kameralar satılmaktadır, bu kameralardan 15-20 tl daha pahalı olan Aray Led’li olanları tercih edin. Aray Led’in gece görüş mesafesi daha geniş ve uzun mesafelidir. Ömrü IR Led’e göre daha uzundur.

Apartmana yapılacak olan kamera sistemleri iş yerlerine takılanlardan biraz daha fazla çıkmaktadır. Nedeni ise kablo metrajı ve işçiliğinin daha uzun olmasıdır. Bir iş yerine 4 kamerayı 3-4 saatte takar iken, apartmanda en az 5-6 saat çalışılmaktadır. Hem kablo metrajı uzundur hem de sürekli merdiven üzerinde çalışıldığından işçiliği zordur. Orta kalite 1MP 720p çözünürlükte 4 kamera piyasada 1500-2000 TL arasında montajı yapılmaktadır. Buradaki fiyat farkının en nedeni marka farkı, kalite farkı, montaj kalitesi farkı, firmanın personel maliyet farkından oluşmaktadır. Dünya piyasasında orta ölçekli en çok kullanılan kameraların başında Haikon (Hikvision), Dunlop, Neutron, Dahua Firmaları gelmektedirler. Bu firmaların ürünlerini hiç arkanıza bakmadan alabilirsiniz. Bu kameralardan oluşturulan sistemlerin fiyatları diğerlerine göre 300-400 TL fazla çıkmaktadır.

Maliyetleri Arttıran Hususlar Nelerdir?

Diğer bir maliyeti artıran husus ise montajda kullanılacak diğer ürünlerdir.  Piyasadaki birçok montajda kamera kabloları ve bağlantıları çamaşır ipi gibi etrafa çakılarak yapılmaktadır. Bu hem göze hitap etmez hem de kamera sisteminin tesisatında kullanılan kabloların ömrünü kısaltmaktadır. Kameraların bağlantı noktaları kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Kablo kanalı ya da spirel boru ile muhafaza altına alınmalıdır.

Kullanılan kablolar bakır olmalıdır alüminyum olan kablolar bakıra göre daha zayıftır.

Kullanılacak olan Adaptör kaçak akım korumalı ve fazla voltaj geldiğinde akımı kesmelidir. Bu çok önemlidir. Ucuza takılan adaptörlere fazla voltajı geldiğinde enerjiyi kesemediği için kendisiyle beraber tüm kameralara fazla voltaj vererek tüm kameraların bozulmasına neden olmaktadır.

Kullanılan BNC konnektörleri demir veya alüminyum olmamalıdır. Bakır ya da gümüş alaşımlı olanları tercih edilmelidir.

Kullanılacak olan Hard Disk Güvenlik Diski Olmalıdır. Masaüstü disklerin ömürleri güvenlik disklerine nazaran daha kısadır. Birçok firma maliyetlerini kısmak adına güvenlik diski kullanmamaktadır. Güvenlik diskleri 7/24 çalışmaya elverişli endüstriyel tip disklerdir.

Firmanın verdiği garanti süresi, arıza onarımının ve servisi hızlı yapması da maliyetleri arttırmaktadır. Örneğin telefonla her aradığınızda ulaşıyor, uzaktan destek alıyor ve arızaya 2-3 gün içerisinde müdahale ediliyorsa bu firmanın yalnız bu işler için en az bir personel daha fazladan çalıştırması demektir.

Sizlere naçizane tavsiyem; bir işi ucuza yaptırabilirsiniz fakat hem ucuz, hem kaliteli hizmetin bir arada olması imkânsızdır. Bu yüzden yapılacak işler için alınan tekliflerdeki en ucuz fiyata değil, en kaliteli olan firmaya bakmalısınız. Lütfen karşılaştırma yaparken tüm bunları göze alarak fiyat karşılaştırması yapınız. Bir hizmet veya malı ucuza satmak için mutlaka bir yerde hile yapmak gerekir. Bir yerlerinden kısmak gerekir ki ucuz maliyet çıksın. Sistemi ucuza kurdurup, arıza olduğunda 10 kere arayıp ulaşamadığınız, ya da defalarca kez geleceğim deyip gelmeyen firma ve insanlarla karşılaşabilirsiniz. Öznet Bilgisayar Olarak Haftanın 7 Günü Teknik Destek Veriyoruz. Montajını Yaptığımız Sistemlere 2 yıl içerisinde arıza olması durumunda Maksimum 7 Gün içerisinde Bire Bir Değişim Hakkı Veriyoruz. Garanti Süresi 30 Gün değil Firmamızda 7 Gündür.